Archiv rubriky ‘Recepty na medovník’

Řecký medovník

16. 2. 2017 v 23.22

Pokračování »

Medovník na grilu

27. 10. 2016 v 21.52

Medovník se peče buď klasicky v troubě nebo je možné to zkusit jako u nás na grilu. Pokračování »

Medovník - recepty - 06

4. 4. 2008 v 00.14

Recepty: Medovník - ořechovo-medové řezy

Ingredience na těsto:

- 20 dkg cukru krupice
- 20 dkg másla nebo Hery
- 2 celá vejce
- 2 polévkové lžíce medu
- 2 polévkové lžícemléka
- 2 lžičky sody
- 50 dkg hladké mouky

Grily Weber

Ingredience na krém:

- 1,5 hrnku mléka
- 1,5 polévkové lžíce hladké mouky
- 1,5 polévkové lžíce solamylu
- 1 vanilka
- 8 dkg krupice cukru
- 20 dkg másla

- vše uvaříme, do studeného krému zašleháme 20 dkg másla

Ingredience na polevu

- 30 dkg nahrubo nasekaných ořechů
- 8 dkg cukru krupice
- 3 polévkové lžíce medu
- 12 dkg másla

Pracovní postup - těsto

Cukr, tuk, med a mléko rozpustíme v horké vodní lázni do úplného rozpuštění. Poté vmícháme 2 celá vejce (pozor, aby se vejce neuvařila – směs nesmí být příliš horká). Po zchladnutí přidáme mouku se sodou a vypracujeme hladké těsto. Hmotu rozdělíme na 2 stejné porce a vyválíme z nich placky, které dáme (každou zvlášť) na pečící plechy. Jeden z nich můžeme dát ihned do vyhřáté trouby (na cca 180° C) a pečeme cca 15-20 minut. Pozor na druh trouby ! (horkovzdušná cca ± 7 minut.)

Příprava krému pro slepování jednotlivých plátů, placek

Všechny suroviny (mimo tuk) společně svaříme a po vychladnutí vmícháme tuk-máslo. Jednu placku vychladlého medovníku pokapeme rumem (či jiným alkoholem nebo likérem), pomažeme krémem a slepíme společně s druhou upečenou plackou medovníku tak, aby ořechová poleva byla nahoře. Nejlepší je nechat medovník uležet zabalený v alobalu a v chladu.

Druhou placku potřeme polevou-směsí, kterou si připravíme z těchto surovin:
Všechny suroviny společně smícháme a na pánvi osmažíme. Horkou řídkou směs rozetřeme na placku těsta (pokud možno ihned, protože hmota rychle tuhne) a dáme upéct, opět na cca 15-20 min.

Poznámka: Tento medovník se skládá pouze ze 2 placek a náš obrázek je pouze ilustrativní.

Jakmile medovník máte hotový a odležený, není nic lepšího, než pozvat přátele, rodinu, uvařit dobrou kávu třeba v jazve a udělat si hezkou chvilku. Nechte si chutnat.

Tento recept můžete DISKUTOVAT v odpovídající diskusi.
Pro nastávající maminky doporučujeme slušivý hudební přívěsek - mexickou bolu.

Autor receptu je: Zorka Vašulínová
Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/promoakce/_zprava/351538

Doporučujeme také TajemstviZdravi.cz

Medovník - recepty - 05

29. 2. 2008 v 00.10

Recepty: Medovník od paní Ivany

Tento recept na medovník pro Vás, jako první, mají jen medovníky.cz. S dovolením paní Ivany, která je autorkou, zde máte recept, který je originální také tím, že je celý zaznamenán i jako video, což Vám může hodně pomoci. Nejen recept na medovník, ale spousta dalších chuťovek je na stránkách této velmi šikovné paní kuchařky, takže jak vyzkoušíte medovník, neváhejte navštívit stránky www.ekucharka.net a rozmazlovat své chuťové pohárky.

Ingredience na těsto:

- 45 dkg hladké mouky
- 18 dkg moučkového cukru
- 18 dkg másla
- 1 vejce
- 1,5 lžičky jedlé sody
- 3 vrchovaté lžíce medu
- 4 lžíce smetany
- 1 lžička kakaa (kvůli obarvení těsta, ale nemusí být)

Ingredience na krém:

- 1 kondenzované zkaramel. mléko
- 7 dkg umletých vlašských ořechů
- 20 dkg másla

Tip:
Plechovku vaříme den předem buď 2 hodiny ponořenou ve vodě, nebo 1 a čtvrt hodiny v papiňáku. NEOTEVÍRÁME TEPLÉ !!! Plechovka by vystříkla. Vše utřeme dohromady a dáme ztuhnout do lednice.

Pracovní postup:

Nad párou v misce šleháme (cca 5 min) máslo, cukr, vejce, med a smetanu. Budeme mít krém, který nebude hustý. Do mísy si vysypeme mouku, smícháme s jedlou sodou a přidáme vlažný krém. Vypracujeme těsto, které zabalíme do mikrotenu a dáme do lednice odpočinout asi na hodinku.

Z těsta si uděláme pět kousků, které máme přikryté aby neoschly. Na pečícím papíře si vyválíme placku cca 2–3 mm silnou a vykrojíme kolo o průměru 22 cm. Zbytky těsta si dáváme stranou a pak z nich uděláme placku a její díl použijeme na ozdobu. Vykrojené kolo si přeneseme i s papírem na plech a upečeme v předehřáté troubě na 180° C cca 4 min. Upečené kolo si necháme vychládnout na papíře dokud nezchládne a bude se dobře přenášet. Takto upečeme všechny kola.

Připravíme si krém: 1 kondenzované zkaramelizované mléko 397 g (plechovku vaříme den předem buďto 2 hodiny ponořenou ve vodě, nebo 75 minut v papiňáku. NEOTEVÍRÁME TEPLÉ !!!! Plechovka by vystříkla. 7 dkg umletých vlašských ořechů, 20 dkg másla. Vše utřeme dohromady a dáme ztuhnout do lednice.

Ingredience na sirup

Placky budeme potírat sirupem, který si připravíme:
- 4,5 lžíce cukru krystal
- 1,5 dl převařené vody
- 75 ml rumu (jestli-že kvůli dětem budete dávat rumové aroma, nezapomeňte dát víc vody)

Velké finále: Spodní placku potřeme sirupem jenom zvrchu, natřeme krém a než přiložíme další placku, tak jí potřeme sirupem zespodu a po přiložení i zvrchu. Takto dáme na sebe 5 placek. Sirup vypotřebujeme téměř všechen. Pamatujte na to, že když to budete mít málo namazané sirupem, bude to tužší. Krémem lehce namažeme taky vršek a strany. Rozsekáme 3 dkg vlašských ořechů a 5 dkg z upečené placky (zbytek si sněste) a tím posypeme strany a vršek medovníku. Takhle připravený medovník už můžeme jíst za 24 hodin, ale samozřejmě ho můžete nechat uležet déle.

Video k receptu:

Teď ještě šálek kávy k medovníčku. Nechte si chutnat.

Doporučujeme vyzkoušet také tento recept na medovník.

Tento recept můžete DISKUTOVAT v odpovídající diskusi.

Autor receptu je: paní Ivana
Zdroj: http://ekucharka.net/vsechny-video-recepty/recept-na-medovnik/

Medovník - recepty - 04

23. 2. 2008 v 19.50

Recepty: Medovník po čtvrté

Ingredience na těsto:

- 450 g hladké mouky
- 150 g cukru krupice nebo krystalu
- 1 vejce
- 50 g tuku Hera/máslo
- 2 polévkové lžíce medu
- 5 polévkových lžic mléka
- 1 polévková lžíce sody

Ingredience na krém:

- 1 Salko (sladké mléko v konzervě)
- 1 máslo
- 1 zakysanou smetanu
- cukr moučka
- 200 g mletých vlašských ořechů

Pracovní postup - těsto:

Vejce, krystalový cukr, tuk, med, mléko a sodu dáme do hrnce, postavíme na sporák a na ohni budeme za stálého míchání zahřívat. Dokud se hmota nezačne vařit, potom zhnědne a zkaramelizovatí. Bude to trochu pěnit, ale to je v pořádku.

Hmotu z hrnce poté nalejeme do mísy s moukou a vypracujeme těsto. Nejdříve vařečkou, následně rukama.

Těsto si rozdělíme od oka na 6 stejných dílů. Nejlépe se pracuje ještě s teplým těstem. Pomocí válečku vyválíme z každého dílu placku. Moukou na podsypání a na váleček nemusíme šetřit. Každou placku zvlášť přeneseme pomocí válečku na plech s pečícím papírem. Na placku si položíme poklici/talíř/či cokoli kulatého, požadované velikosti a nožem vykroužíme kolečko. Těsto jde jen trochu do výšky, takže tak jak ho vykrojíme, tak bude velké i po upečení. Zbytky těsta si dáme stranou a z nich potom vyválíme 7. placku. Upečeme ale i odkrojky zhruba ze 2-3 placek, které použijeme rozlámané na obalení a posypání medovníku.

Placky upečeme v předehřáté troubě na 170° C (elektrická). Každá placka se peče jen cca 5-7 minut !
Upečené placky necháme vychládnout a mezitím si připravíme náplně, které jsou dvě.

Pracovní postup - náplně:

1. náplň
Salko vylejeme do misky a zašleháme do něho kousky másla. Po důkladném rozšlehání přidáme vlašské ořechy. Krém si opticky rozdělíme na čtvrtiny, poslední čtvrtina by měla být trochu větší, budeme s ní mazat i boky medovníku.

2. náplň
Zakysanou smetanu vyklopíme do misky, do kelímku po smetaně si nasypeme moučkový cukr a vyklopíme ho do misky ke smetaně. Umícháme dohladka. Náplň si opticky rozdělíme na třetiny (1/3 = cca 5 lžic)

Finále

Když placky vychládnou, vezmeme první placku, namažeme krémem 1, přiklopíme druhou placku, namažeme krémem 2 a takto to střídáme až položíme sedmou placku. Kromě vrchu namažemé krémem 1 i boky.

Nakonec vezmeme upečené okrojky a rozlámeme je, nebo rozdrtíme válečkem nadrobno a celý medovník posypeme, i strany.
Medovník vložíme do igelitového pytle, pečlivě uzavřeme, případně vložíme do krabice, nebo pod poklop a dáme uležet do chladnější místnosti (ne do ledničky !!!). Dobrou chuť !

Tento recept můžete DISKUTOVAT v odpovídající diskusi.

Autor receptu je: Beruthiel
Zdroj: http://www.ugandalfa.cz/Gandalf/tydenik/15/cislo15.html

Medovník - recepty - 03

13. 2. 2008 v 11.25

Recepty: Klasický medovník

Příprava: 25 minut
Pečení: 3 minuty

Pro 8 osob

Ingredience na medové pláty, těsto:

– 100 g másla
– 150 g krupicového cukru
– 5 lžic medu
– 2 lžíce polotučného mléka
– 1 vejce
– 1 lžička jedlé sody
– 450 g hladké mouky

Ingredience na krém:

– 200 ml polotučného mléka
– 3 vrchovaté lžíce hladké mouky
– 200 g másla
– 150 g krupicového cukru
– 1 žloutek

Příprava:

Všechny přísady až na mouku smícháme v míse. Tu posadíme na hrnec, ve kterém se vaří voda, a vše pomocí metličky šleháme v páře. Měli bychom získat směs malinko řidší konzistence, než je majonéza. Pak vsypeme prosátou mouku a vypracujeme těsto. Rozdělíme je na 4 díly a zabalíme do fólie na potraviny nebo je vložíme do mikrotenových sáčků, aby neoschlo. Troubu předehřejeme na 180, horkovzdušnou na
160 stupňů. Z dílů těsta vyvalujeme na pečicím papíru tenké pláty, které můžeme pro úhlednost vykrojit pokličkou, nebo si na papíru předkreslíme kruh o průměru cca 20 cm. Klademe je na plech a krátce, asi 3 minuty, pečeme do růžovozlaté barvy. Vyjmeme z trouby, sejmeme z papíru a spojujeme krémem.

Příprava krému:

Do kastrůlku vlijeme mléko, přisypeme mouku a směs uvedeme do varu. Za stálého míchání takzvaně odpalujeme. Vypneme sporák a hmotu promícháváme do vychladnutí, respektive do pokojové teploty. Pak zatřeme máslo, které musí být rovněž pokojové teploty (jinak by se krém srazil) cukr a žloutek. Jednotlivé pláty těsta spojujeme krémem a vrstvíme medovník. Ozdobíme popraškem cukru, ořechy nebo třeba a sezonním ovocem - podle chuti.

Tento recept můžete DISKUTOVAT v odpovídající diskusi.

Autor receptu je: Rákosníková Jitka
Zdroj: http://www.marianne.cz/clanek/118/medovnik_krok_za_krokem.html

Medovník - recepty - 02

13. 2. 2008 v 02.01

Recepty: Medovník - staroarménský recept

I medovník má svou historii. Receptura medovníku neboli Marlenky pochází z Arménie, ale oblíbenost tohoto dezertu u nás každoročně stoupá. Připravit si jej můžete i sami. Je to sice pracnější recept, ale za tu karamelovou chuť určitě stojí.

Ingredience - těsto:

Na těsto medovníku budeme potřebovat:
- 100 g másla
- 4 lžíce medu
- 180 g cukru
- 1 kávovou lžicku octa
- 1 kávovou lžičku jedlé sody
- 2 vejce
- 700 g hladké mouky

Ingredience - krém:

- 200 g másla
- 1 slazené mléko
- mleté vlašské ořechy
- koňak podle chuti

Časová náročnost:
Zhruba 60 minut i s pečením

Postup při přípravě medovníku:

Příprava těsta na medovník:
Smícháme ocet se sodou. Máslo, cukr a med vložíme do hrnce, vymícháme, přidáme sodu s octem a a směs dáme nad plamen (směs je možno šlehat i v páře). Za stálého míchání přidáme vejce.

Mícháme směs na medovník tak dlouho, dokud se na povrchu neobjeví pěna a směs nezhnědne. Následně hrnec z plamene odstavíme.

Směs necháme mírně vychladnout, přidáme hladkou mouku a vypracujeme těsto, které přikryjeme a hodinu necháme odpočívat.

Potom těsto na medovník rozdělíme do kuliček (8-10). Troubu předehřejeme na 180 stupňů. Každou z kuliček vyválíme na tenkou placku (nejideálnější je kulatý tvar - pomůžeme si při vykrajování třeba pokličkou) a dáme péci (každá placka zhruba 3-4 minuty).

Příprava krému na medovník:

Základem krému na medovník je slazené mléko, které vaříme zhruba 3 hodiny zcela ponořené ve vodě (pozvolna !). Necháme mléko vychládnout, vyklopíme (vařením vznikne zkaramelizovaná hnědá hmota) a rozšleháme s máslem. Podle chuti přidáme mleté vlašské ořechny, případně koňak.

Medovník na stole:

Upečené, vychladlé placky potřeme krémem a klademe je jednotlivě na sebe. Poslední placku seshora potřeme krémem na medovník a posypeme rozstrouhanou poslední plackou (pro ještě lepší chuť smícháme s oříšky nebo strouhanou čokoládou, případně kakaem). Na závěr můžeme medovník lehce poprášit cukrem.

Tento recept můžete DISKUTOVAT v odpovídající diskusi.

Autor receptu je: Neznámý
Zdroj: http://www.mineralfit.cz/clanek/1719–medovnik—babiccin-recept.html

Medovník - recepty - 01

10. 2. 2008 v 22.29

Recepty: Medovník od cukrářky

Ingredience - těsto:

- 450g hladká mouka
- 185g cukr moučka
- 185g másla nebo margarínu
- 1 vejce (větší)
- 1,5 čajové lžičky sody
- 1,5 polévkové lžíce medu
- 4 polévkové lžíce mléka nebo smetany ke šlehání

Postup:

Cukr, máslo, vejce, med a mléko nahřejeme nad vodní párou do zhoustnutí. Poté necháme vychladnout, před vychladnutím přidáme jedlou sodu. Studenou směs nalijeme do misky s moukou a řádně propracujeme. Těsto necháme odležet v ledničce. Poté vyválíme na 5 stejných tvarů (nejlépe kulatý) propícháme vidličkou. Pečeme na vymazaném a moukou vysypaném plechu,
při teplotě 180-200°C. Po upečení ihned oddělujeme od plechu.

Ingredience - krém:

- 250g zakysané smetany
- 250g cukr moučka
- 250g strouhaných ořechů (nejlépe vlašské)

Postup:

Smetanu ke šlehání uvedeme do varu a přidáme strouhané ořechy povaříme a necháme vychladnout. Poté vyšleháme na nižším stupni. Po vyšlehání zamícháme zbylé ořechy,
zakysnou smetanu a cukr.

Cukrový rozvar:

- 32g cukr krupice
- 20g vody
Řádně provaříme a nalejeme 10 ml rumu.

Dokončení:

Každý upečený plát potřeme rozvarem a krémem slepíme dohromady. Boky i vršek také potřeme krémem. Poté posypeme medovník strouhaným perníkem (vršek i boky), a na vrch ještě nasekáme ořechy.

Tento recept můžete DISKUTOVAT v odpovídající diskusi.

Autor receptu je: Scarlet
Zdroj: http://recepty.labuznik.com/recept/18093-Medovnik_od_cukrarky